Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Czy warto dbać o układ pokarmowy?

Czy warto dbać o układ pokarmowy?

Układ pokarmowy odpowiedzialny jest za jedną z ważniejszych funkcji organizmu - odżywianie. Dzięki niemu człowiek może pobierać pokarm i czerpać z niego cenne substancje odżywcze oraz wydalać te całkowicie zbędne. To fascynujący i niezwykle złożony mechanizm. Tak jak o każdą inną część ciała, tak i o ten należy również dbać.

 

Przyjazne bakterie

Ciało człowieka zamieszkuje bardzo wiele bakterii, które… sprzyjają zdrowiu i prawidłowemu funkcjonowaniu. Chronią organizm przed tymi chorobotwórczymi. W zdrowym ciele przeciętnie znajduje się około dwóch kilogramów dobrych bakterii, jednak bardzo łatwo spustoszyć tę ilość. Niezwykle ważną rolę odgrywają te, które żyją w ludzkich jelitach, czyli w elemencie układu pokarmowego.

 

Zadania zdrowych bakterii

Dobre bakterie, czyli tzw. probiotyczne ściśle chronią ściany nabłonek jelitowy. Mają ogromny wpływ na prawidłowe utrzymanie odpowiedniej kwasowości w układzie pokarmowym, dzięki czemu o wiele łatwiej wchłaniany jest cynk, wapń oraz żelazo. Wspomagają ruchy robaczkowe jelit, co jest istotne przy zachowaniu sprawności przemiany materii, niwelują zaparcia. Zapobiegają powstawaniu nowotworów w jelicie grubym, obniżają ciśnienie, a nawet chronią zęby przed próchnicą, dzięki walce ze złymi bakteriami, które mnożą się w jamie ustnej. Chore jelita mają udokumentowany związek z depresją, czyli chorobą XXI wieku - warto więc zadbać o to, aby nasz układ pokarmowy działał prawidłowo. 

 

Jak dbać o układ pokarmowy?

Istnieje kilka zasad, których warto się trzymać, aby nasz układ pokarmowy działał bez zarzutu. Po pierwsze - dieta! Różnorodne i bogate w substancje odżywcze oraz błonnik posiłki są bardzo ważne.  Należy wystrzegać się mocno przetworzonego, bezwartościowego jedzenia. Źle działają również mocne leki oraz używki. Spustoszenia wywołane na przykład intensywną antybiotykoterapią można uzupełnić naturalnymi suplementami. Jeśli chcemy, aby nasz układ pokarmowy działał prawidłowo, warto też zredukować stres. W ciągu dnia warto znaleźć chwilę tylko dla siebie, wyciszyć się albo oddać jakiejś drobnej przyjemności. Pamiętać należy także o aktywności fizycznej - sport wzmacnia cały organizm, dotlenia i wpływa na ukrwienie, dzięki czemu reguluje wszystkie wewnętrzne mechanizmy.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl